• ANITKABİR ZİYARETİ
  • ESKİ MECLİS
  • ANITKABİR DEFTERİNE YAZI
  • TORUNUM NAZLI İLE YENİ MECLİS TE
  • 2018-2019 3-M SINIFI
  • İLK GÜNÜMÜZ
  • 2020 MİNİKLERLE BAŞLADIK
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
  • MİNİKLERİMİN İLK GÜNÜ 2020
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
  • MİNİKLERİMİN İLK GÜNÜ 2020
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
  • MİNİKLERİMİN BAHÇEDE OYUN KEYFİ 2020
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret41651
Takvim
Saat
Hava Durumu

KİŞİLİK NEDİR?

 

     KİŞİLİK NEDİR?

          Kişilik, bireyin iç ve dış çevresiyle kurduğu, diğer bireylerden ayırt edici, tutarlı ve yapılaşmış bir ilişki biçimidir. Burda “diğerlerinden ayırt edici” kavramıyla bireyi  başkalarından farklı kılan özellikleri  vurgulanmaktadır.  “Tutarlı” kavramıyla anlatılmak istenen, zaman içinde o bireyin benzer durumlarda davranışının pek değişmemesidir.  “Yapılaşmış”  kavramı ise  kişiliğin çok sayıda birimlerden oluşan bir  sistem olduğunu ve bu birimlerin  birbiriyle bağlantılı olarak geliştiğini anlatmak isteriz. Örneğin; Bir insan iyi kalpli, yardımsever, sakin, uysal, ailesine bağlı, vazifesine düşkün  olarak tanımlandığında bir çelişki görmeyiz ancak bir insanı “iyi kalpli, huysuz, uysal, geçimsiz , saygılı ve saldırgan olarak tanımlamak bir çelişkiye işaret eder ve bu durumda o bu bireyin kişilik yapısını anlamamız güçleşir. 
Kişilik tanımı yapılırken “mizaç ve karakter” kavramlarını da beraberinde getirir. Mizaç, bireylerin doğuştan getirdikleri kişilik özellikleri, karakter ise bireylerin ailelerinden,arkadaşlarından görerek, izleyerek öğrendikleri kişilik özellikleridir. Bu karakteri oluşturan özelliklerin ne kadar üstünden geçilir, ne kadar çok kullanılırsa o kadar kalıcı olur. Kişilik; karakter ve mizaç özelliklerini kapsar.
 

ÇOCUK GELİŞİMİ

 3 YAŞ – 6 YAŞ (OYUN ÇAĞI)
 
        Çocuk üç dört yaşlarında beden ve kişilik bakımından hızla gelişmeye devam etmektedir. Çocuk gelişirken çevresinde birçok nesne ile karşılaşmakta ve bunları merak etmektedir. Çocuk nesnelerin isimlerini, renklerini, insanların nasıl var olduğunu,dini konuları ve cinselliği merak eder. Tüm bu merak etmeler, çocuğu yetişkinlerin dünyasına sokar. Çocuk bu dönemde anne babasına özenir, onlar gibi davranmaya , onların yerine geçmeye çalışır. İşte çocuğun gelişiminin bu dönemindeki merakları ,öğrenme tutkusunun ortaya çıkması, anne  baba yerine geçmeye özenmesi girişim duygularını öncülerindendir. Girişim, her eylemin başlatıcı öğesi, zorunlu bir parçasıdır.
Çocuğun bu dönemdeki meraklarını, atılmalarını, soru sormalarını, cinsel ilgilerini anlayışla karşılayıp soru sorması  için yüreklendirip anlayabileceği cevaplar vermek girişim duygusunu kazandırırken ; ceza, korkutma ile karşılamak çocukta girişimciliğin engellenmesine, suçluluk duygusunun oluşmasına sebep olabilir. Bu da çocuğun ilerde bir kenarda oturup kalmış, her şeye evet diyen, bir işe başlamaktan korkan yetişkinler olmalarına yol açabilir.
 

 6 YAŞ- 11 YAŞ ( OKUL ÇAĞI )

         6-7 yaşlarındaki çocuk, ruhsal dünyası ile,artık gerçek yaşama girmeye hazırlanmaktadır. Yani çocuk artık yetişkinler gibi çalışma çağına girre ve ona uygun olan çalışma alanı olan  okula başlar. Burda kitaplar, çarpım tablosu,haritalar,mikroskoplar gibi araç gereçlerle karşılaşır. Öğrenme sadece okulda değil aynı zamanda sokakta, arkadaşlarının evinde, kendi evinde de olur.
          Başarılı deneyimler, araç gereçleri benimsemesi çocuğa çalışkanlık , yeterlilik, hakimiyet duygusu kazandırırken; başarısızlık, araç gereçleri benimsememe, okulu sevmeme; çocuğa yetersizlik, aşağılık duygusu verir.
Bu dönemde önemli bir nokta da; çocuğun öğrendiklerini olduğu gibi alması, bunların dışına çıkamaması ve sonunda öğrendiği teknolojinin kölesi olmaması için öğrendiklerinin çocuğun zihninde anlam kazanması gerekir
 

        Çocuklar devamlı psikososyal gelişim içerisindedirler. Bu gelişimi etkileyen temel faktör en azından bellir bir yaşa kadar  ailedir. Çocuğun   kişilik gelişimi bir hayat boyu devam eder. Kişilik gelişiminin büyük bir kısmı erken yaşlarda tamamlanır. Bu durumda çocuğunuz birinci planda anne baba ve bakım veren kişiden, ikinci planda evdeki diğer bireylerden, üçüncü planda sosyal çevreden iyi veya kötü yönde etkilenecektir. Anne babanın etkisi kardeşe göre çok daha fazladır. Ama bir iletişim ve etkileşim ortamı olan ailede küçük kardeş büyük ağabeyden veya abladan da etkilenecektir.Bu durum çoğu zaman iyi yönde bir etkileşim ile sonuçlanır ve iyi yönlendirilirse kardeş kıskançlığının önüne geçilir. Küçük çocuklar   ağabeyinden veya ablasından  bir çok şeyi hızlı bir şekilde öğrenerek, gelişimini daha da pekiştirebilir. Bu nedenle küçük kardeşler daha şanslı sayılabilir. Büyük olanların  yaş avantajı olduğu için küçük kardeş ister istemez öğrenme ve etkilenme olarak büyük kardeşi takip eder .Ama bu durum küçük kardeşin büyüğü rakip olarak algılayıp tamamen ona ters düşmesinden çok daha iyi bir durumdur.  Eğer psikososyal gelişim içerisinde çocuğunuzun geri planda kalmamasını ve kendini ortaya koyarak, kişilik özelliklerini geliştirmesini istiyorsanız; Her çocuk için psikososyal gelişim süreci içerisinde yapılması gerekli bazı tavsiyeleri aktarmak istiyorum. Bu çocuğunuzun kendine olan güvenini artıracak, kendi kişilik özelliklerinin gelişmesini sağlayacak, onun psikososyal  gelişimini güçlendirecektir.

    1-Sık sık çocuğunuza yaşına uygun olarak yapabileceği görev ve sorumlulukları verin.

    2-Ona sık sık kendini nasıl hissettiğini sorun

    3-Olaylar karşısında onunda fikrini ifade etmesini sağlayın yani ona kendi fikrini sorun ve düşünmeye sevk edin. Söylediği şeylere önem verdiğinizi hissettirin.

    4-Onun iyi yönlerini ve başarılarını takdir edin, ön plana çıkarın ve ödüllendirin.

    5-Onun kabiliyetlerinin gelişmesine zemin ve imkan hazırlayın

    6-Hatalı davranışlarını konuşarak onu yargılamadan anlatmaya çalışın, olayların ve yaptıklarının hatalı taraflarını fark etmesini sağlayın

    7-Sık sık onu sevdiğinizi ve onun aileniz için ayrılmaz bir parça olduğunu ifade edin

    8-Onun kendini ifade etmesini kolaylaştırmak için karşılıklı olarak siz ona kendinizi ifade edin, ondan da kendini ifade etmesini isteyin sık sık karşılıklı konuşup sohbet edin

    9- Onun yapabileceği şeyleri kendisine bırakın, onun yerine bazı şeyleri yapmayın, bu çocuğun kabiliyetlerinin gelişmesini engelleyerek kendini ortaya koymasını engeller.

    10-Onunla kaliteli ve hoş bir şekilde vakit geçirin

    11-Onun olaylar karşısındaki duygularına değer verdiğinizi belli edin

    12-Onun sosyal ortamlardaki arkadaşlıklarını ve girişimlerini uygun olduğu ölçüde destekleyin

    13-Onun aile içi herkesle olan bağlarının kuvvetlenmesini sağlayın

Unutmayınız ki bu günün çocukları, yarınların büyükleri olacak, çocuğunuzun bu günden davranış ve kişilik gelişimi iyi yönlendirilirse , gelecekte hem onun hem sizin  açınızdan ideal olan gerçekleşmiş olacaktır.

 

 2146 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın