• ANITKABİR ZİYARETİ
  • ESKİ MECLİS
  • ANITKABİR DEFTERİNE YAZI
  • TORUNUM NAZLI İLE YENİ MECLİS TE
  • 2018-2019 3-M SINIFI
  • İLK GÜNÜMÜZ
  • 2020 MİNİKLERLE BAŞLADIK
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
  • MİNİKLERİMİN İLK GÜNÜ 2020
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
  • MİNİKLERİMİN İLK GÜNÜ 2020
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
  • MİNİKLERİMİN BAHÇEDE OYUN KEYFİ 2020
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret41651
Takvim
Saat
Hava Durumu

MİLLİ DEĞERLER VE İSTİKLAL MARŞI

 
 
                  MİLLİ  DEĞERLER VE İSTİKLAL MARŞI
      
      Bir Milleti millet yapan değerler vardır. Bu değerler; vatanı, dili, dini inançları, milli marşı, bayrağı, gelenek ve görenekleri, örf ve adetleridir. Bayrak ve Milli Marş bir devletin bağımsızlık simgesidir. Bizim bayrağımız rengini ve şeklini şehitlerimizin kanlarından almıştır. Bayrak bize emanet edilmiştir. Bizde bu bayrağımıza sahip çıkıp, şahlandırıp bizden sonra gelenlere emanet etmeliyiz. Bu konuda gençlerimize de güvenim sonsuzdur.
       Milli marşımız da; yani: İstiklal Marşı’mız öyle bir zamanda yazılıyor ki; Topraklarımız işgal edilmiş, ordumuz dağıtılmış, silahlarına el konulmuş ve Türk Milleti’ni tarihten silmeye kararlı, güçlü silahlarla donanmış emperyalistler güçler her şeyimizi ellerine geçirmişlerdi. Ancak bilmedikleri bir şey vardı karşılarında öyle inançlı bir güç olan Türk Milleti vardı.O millet tarihte hiçbir zaman devletsiz kalmayan bir ‘’Türk Milleti’’ vardı.Türk Milleti her şeyini kaybedebilir ama bağımsızlığını, vatanını ve bayrağını asla kaybetmezdi.Öyle de oldu yine birlik ve beraberliğini sağlayarak hep birlikte olarak vatanını savundu ve bağımsızlığını kaybetmedi. Böyle bir dönemde de İstiklal Marşı yazıldı.Mehmet Akif Ersoy, şiirlerini  ‘Safahat’ adlı kitabında toplamıştır ancak İstiklal Marşı’nı bu kitaba almamıştır.Bunun nedeni kendisine sorulduğunda;’’ O şiir benim değil milletimindir.’’ diyerek İstiklal Marşı’nı Türk Milleti’ne hediye etmiştir.
      İstiklal Marşımız, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde hazırlandı. Saldırgan düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heyecanı koruyacak; vatan sevgisini ve inancı canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi, Genel Kurmay Başkanı İsmet (İnönü) Paşa dan geldi. İsmet İnönü böyle bir marşın ordumuz için de faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanlığına iletti. Milli Eğitim Bakanlığı da bu düşünceyi benimseyip bir yarışma düzenledi. Beğenilen güfte için 500 lira ödül verilecekti. Yarışma için 734 şiir gönderildi. Bir kurulca bunlar titizlikle incelenip 6 tanesi ayrıldı. Ama hiçbiri beğenilmedi; marş olacak değerde bulunmadı. O zaman Burdur Milletvekili olan Mehmet Akif  para ödülü olduğu için yarışmaya katılmıyor .Para ödülü yarışmadan kaldırılınca Mehmet Akif şiirini yazmaya karar veriyor.

      İşte böylece yazılmaya başlanan ve 48 saatte bitirilen İstiklal Marşı, imzasız olarak Milli Eğitim Bakanlığının seçici kuruluna sunuldu. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi, daha önce seçilen 6 şiirle birlikte yeni şiiri Ordu Komutanlarına gönderdi. Onlardan, şiirlerin askerlere okunmasını, beğenilenleri sıralamalarını istedi. Komutanlar, kısa sürede sonucu bildirdiler: Hepsi de Mehmet Akif’in şiirini birinci sıraya almıştı. Bundan sonraki iş, İstiklal Marşı’nın T.B.M.M’ ne getirip kabul ettirmekti. Marş, ilkin Meclis’in 1 Mart 1921 günü yaptığı ikinci oturumunda ele alındı. Başkan Mustafa Kemal’in söz vermesi üzerine Hamdullah Suphi kürsüye gelerek, sık sık alkışlarla kesilen şiiri okudu ve son seçimin Meclis’e ait olduğunu söyledi. O gün oylama yapılmadı. Şiirle ilgili konuşmalar ve oylama, Meclis’in 12 Mart 1921 günü öğleden sonraki oturumunda yapıldı. Bazı milletvekilleri, bir komisyon kurularak şiirin yeniden incelenmesini, bazıları da hemen görülüp karara bağlanmasını istediler. Uzunca tartışmalardan sonra, şiirin kabulü için verilen 6 önerge benimsendi ve İstiklal Marşı çoğunlukla kabul edildi.Kabulü 12 Mart 1921.
         Daha sonra şiir Osman Zeki Üngör tarafından bestelendi ve Milli Marş olarak kabul edildi.

       İstiklal  Marşı’mızın şairi; Mehmet Akif Ersoy’a bir daha İstiklal Marşı daha  yazabilir misin   diye sorduklarında; ‘’Allah o günleri Türk  Milleti’ne bir daha yaşatmasın.’’ Diyerek o dönemin zorluklarını ve yaşananları bir cümlede anlatmıştır.  
      Bu günlerde bizler düşen görevler ise bize emanet edilen; TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’Nİ,VATANIMIZIN BİRLİK VE BERABERLİĞİNİ,BAYRAĞIMIZI,İSTİKLAL MARŞI’MIZI VE MİLLİ DEĞERLERİMİZİ İÇERDEN VE DIŞARDAN GELEBİLECEK TEHLİKELERE KARŞI KORUYUP,SAHİP ÇIKIP  GELECEĞİMİZ OLAN GENÇLERİMİZE EMANET ETMEKTİR.
       Mehmet Akif Ersoy’u  rahmetle anıyor, sonsuz saygılar sunuyorum.
 
                                                                              ALİ OSMAN KESKİN
 
 


3546 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın